Menu search-web

INFORMAČNÍ CHAOS

Co znamená dnes všude skloňovaný pojem informační chaos? Kdo informační chaos vytváří a jak se mu bránit? O co vlastně  se bojuje v hybridní válce? Jak o dezinformacích mluvit s našimi blízkými, kteří jim uvěřili? Přednáška JAKUBA EBERLEHO nejen pro žáky a studenty.

Co znamená dnes všude skloňovaný pojem informační chaos? Kdo informační chaos vytváří a jak se mu bránit? Jak o dezinformacích mluvit s našimi blízkými, kteří jim uvěřili?

O JAKUBOVI

Jakub Eberle je ředitel výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů. Vystudoval mezinárodní vztahy na University of Warwick (Ph.D.), University of St. Andrews (MLitt.) a Univerzitě Karlově (Bc.). Přednáší na Vysoké škole ekonomické, dříve působil na univerzitách v Antverpách, Düsseldorfu, Warwicku a Praze. Předmětem jeho odborného zájmu jsou teorie mezinárodních vztahů, česká a německá zahraniční politika, politika střední Evropy a kritické přístupy k hybridní válce. Je členem Rady Ústavu mezinárodních vztahů, programové rady Nadace Forum 2000 a výkonné rady International Association for the Study of German Politics.

PŘEDNÁŠKA

V pětimunotvé přednášce Jakub Eberle jednoduše vysvětlí, že informační chaos i hybridní válka jsou produkty dnešní doby a především překotného vývoje technologií, které ještě zcela neovládáme. Z tohoto chaos však existují cesty ven a není důvod, abychom kvůli dezinformacím narušili vztahy v rodině. 

Jakubovi jsme položili tyto otázky:

  • Co znamená pojem informační chaos a jak je spojen s dnešní dobou?
  • Co je to hybridní válka?
  • Jsme proti informačnímu chaosu bezmocní, nebo existuje nějaké řešení? Jaké?
  • Jak komunikovat o dezinformacích či manipulacích s našimi blízkými, kteří jim uvěřili?
  • Kde se můžeme o tomto tématu dozvědět něco dalšího? Tip na zajímavou knihu/ film/ dokument/ seriál/ podcast.

VIDEOLEKCE

PRACOVNÍ LIST

Pracovní list ke stažení zde.

DALŠÍ VÝUKOVÉ ZDROJE

Náhled

Pokud hledáte aktuální témata, která jsou současně zpracovaná formou vhodnou pro starší žáky a studenty, doporučujeme naši podcastovou sérii Občané z Ostrovní. Podcastová série vzniká za spolupráce Knihovny Václava Havla a spolku Mladí Občané. Mladí moderátoři si v ní zvou své hosty a mluví s nimi o tématech, která zajímají nastupující generaci - duševní zdraví, ekologie, finance, vzdělávání, nerovnosti ve společnosti, vztah mladých k tradicím a další témata. Každý díl má 30 - 40 minut a lze ho zadat jako domácí přípravu před diskusí o tématu ve výuce. 

 

 

Copyright © 2021 – 2023, Maturita 21, Všechna práva vyhrazena |