Menu search-web

KLIMATICKÁ ZMĚNA

Co to je klimatická změna? Proč se o ní tolik mluví a jaké může mít dopady na naše životy? Co pro ni můžeme udělat každý z nás? Na tyto a další otázky odpovídá polární bioložka MARIE ŠABACKÁ. 

O MARII

Marie Šabacká je česká bioložka, zaměřující se na výzkum polárních oblastí. Studovala biologii na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, doktorské studium v oboru Ekologie a Environmentální studie absolvovala na Montana State University – Bozeman a aktuálně působí v Centru polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Pravidelně jezdí do polárních oblastí. Jejím odborným zaměřením je ekologie a evoluce a molekulární diverzita mikroorganismů polárních oblastí, ekologie ledovců (Antarktida, Arktida, tropické ledovce), studium vlivu klimatické změny na strukturu ledovcových společenstev, biogeochemie ledových ekosystémů. Často se vyjadřuje pro různá média na téma současné klimatické změny.

PŘEDNÁŠKA

Termín klimatická změna jsme si zvykli slýchat téměř denně. Co ale přesně znamená a jak klimatická změna ovlivňuje náš život a budoucnost dalších generací? Jde o skutečnou hrozbu a jak jí můžeme čelit? 

Marii Šabacké jsme položili tyto otázky:

  • Co to je klimatická změna?
  • Kde můžeme klimatickou změnu pozorovat?
  • V čem je klimatická změna nebezpečná?
  • Co můžeme s klimatickou změnou dělat?
  • Kde se můžeme o klimatické změně dozvědět další informace?

VIDEOLEKCE

PRACOVNÍ LIST

Pracovní list je ke stažení ZDE

 

DALŠÍ VÝUKOVÉ ZDROJE

Hodinová přednáška Marie Šabacké v rámci cyklu Svobodná akademie

Náhled

Podcastová série Občané z Ostrovní 

Podcast lze poslouchat i na SPOTIFY

 

Copyright © 2021 – 2023, Maturita 21, Všechna práva vyhrazena |