Menu search-web

BIODIVERZITA

Biolog DAVID STORCH vysvětluje dnes tolik skloňovaný pojem biodiverzita - co to vlastně je a proč nás mají změny v biodiverzitě znepokojovat? 

V médiích často slyšíme o tom, že biodiverzita je v ohrožení. Víme ale, co to je biodiverzita a co to znamená, když se mluví o jejím ubývání nebo ohrožení? Asi všichni tušíme, že tím, kdo necitlivě zasahuje do ekosystému planety, není nikdo jiný než člověk, tedy my. Biolog David Storch vysvětluje, co pro zachování rozmanitosti přírody může udělat každý z nás. 

O DAVIDU STORCHOVI

Prof. David Storch, Ph.D. je biolog. Zabývá se makroekologií, biodiverzitou a ekologickou teorií, pobýval na University of Sheffield a na Santa Fe Institute. Přednáší na Přírodovědecké fakultě UK a externě též na Přírodovědecké fakultě JčU. Je editorem časopisů Ecology Letters a Global Ecology and Biogeography. Kromě vědeckých a popularizačních článků napsal řadu knih, například „Úvod do současné ekologie“ (se Stanislavem Mihulkou), „Jak se dělá evoluce“ (spolu s Janem Zrzavým a dalšími), „Biologie krajiny“ (s Jiřím Sádlem), editoval knihy „Scaling Biodiversity“ (vydané v Cambridge University Press) a „Antropocén“ (spolu s Petrem Pokorným). Je členem výboru České společnosti pro ekologii, jehož byl několik let předsedou, rady Fóra ochrany přírody a rady ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny. Je členem Učené společnosti České republiky.

OTÁZKY PRO DAVIDA STORCHA

  • Co to je biodiverzita?
  • Proč biodiverzity ubývá?
  • Dochází k úbytku biodiverzity i v ČR?
  • Co můžeme proti úbytku biodiverzity dělat?
  • Kde se můžeme o tomto tématu dozvědět něco dalšího? Tip na zajímavou knihu/ film/ dokument/ seriál/ podcast.

PRACOVNÍ LIST

Pracovní list ke stažení zde

AKTUÁLNÍ TÉMATA DO VÝUKY: DALŠÍ ZDROJE

Pokud hledáte aktuální témata, která jsou současně zpracovaná formou vhodnou pro starší žáky a studenty, doporučujeme naši podcastovou sérii Občané z Ostrovní. Podcastová série vzniká za spolupráce Knihovny Václava Havla a spolku Mladí Občané. Mladí moderátoři si v ní zvou své hosty a mluví s nimi o tématech, která zajímají nastupující generaci - duševní zdraví, ekologie, finance, vzdělávání, nerovnosti ve společnosti, vztah mladých k tradicím a další témata. Každý díl má 30 - 40 minut a lze ho zadat jako domácí přípravu před diskusí o tématu ve výuce. 

Copyright © 2021 – 2023, Maturita 21, Všechna práva vyhrazena |