Menu search-web

UDRŽITELNÉ MĚSTO

Architekt a urbanista OSAMU OKAMURA vysvětluje, co to je 15 minutové město, co je v 21. století role města a kde dnes ve světě i v České republice již udržitelná města existují. Doporučí také jeden aktuální román a Cíle udržitelného rozvoje OSN. 

O OSAMU OKAMUROVI

Osamu OKAMURA působí na Fakultě umění a architektury od roku 2019 jako děkan a předseda fakultní Umělecké a vědecké rady. Dříve zastával pozici šéfredaktora časopisu ERA21 a programového ředitele mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE. 

OTÁZKY PRO OSAMU

  • Co znamená/Vysvětlete slovo “udržitelné”, které slýcháme v médiích - udržitelný rozvoj apod.?
  • Vyjmenujte tři základní znaky udržitelného města?
  • Existuje již dnes někde na světě takové město, pokud ano, tak kde a co je na něm nejzajímavější?
  • Které české město má k udržitelnosti nejlépe nakročeno a čím?
  • Kde se můžeme o tomto tématu dozvědět něco dalšího? Tip na zajímavou knihu/ film/ dokument/ seriál/ podcast

VIDEOLEKCE

PRACOVNÍ LIST

Pracovní list ke stažení zde

AKTUÁLNÍ TÉMATA DO VÝUKY: DALŠÍ ZDROJE

Pokud hledáte aktuální témata, která jsou současně zpracovaná formou vhodnou pro starší žáky a studenty, doporučujeme naši podcastovou sérii Občané z Ostrovní. Podcastová série vzniká za spolupráce Knihovny Václava Havla a spolku Mladí Občané. Mladí moderátoři si v ní zvou své hosty a mluví s nimi o tématech, která zajímají nastupující generaci - duševní zdraví, ekologie, finance, vzdělávání, nerovnosti ve společnosti, vztah mladých k tradicím a další témata. Každý díl má 30 - 40 minut a lze ho zadat jako domácí přípravu před diskusí o tématu ve výuce. 

Copyright © 2021 – 2023, Maturita 21, Všechna práva vyhrazena |